Пелети

 – невеликі за розміром (діаметр 4-8 мм, довжина від 0,5 до 7 см) дерев’яні гранули циліндричної форми, що виготовляються на спеціальному устаткуванні та призначені головним чином для опалення. У західноєвропейських країнах пелети давно успішно використовуються для обігріву котеджів, заміських резиденцій. У нашій країні цей продукт став популярним нещодавно. Одна з головних переваг – екологічність сировини. Неабияка гідність і здатність використовувати пелети в автоматизованих системах: сипучі гранули засипаються в спеціальний резервуар і подаються в котел автоматизованим способом, без участі в цьому процесі людини. Це істотний плюс перед іншими видами твердого палива: дрова, вугілля, брикети, які для підтримки процесу горіння регулярно потрібно підкладати в піч вручну.

Витрата пелет

При проектуванні системи опалення у приватному будинку гостро постає питання вибору джерела живлення. Звичайно, найпростішим у плані обслуговування та економічним у нашій країні залишається газовий котел. Але такі системи є небезпечними. До того ж, якщо ви проживаєте у віддаленому негазифікованому регіоні, і основна газова магістраль проходить дуже далеко від будинку, тягнути її немає можливості, залишається не так багато варіантів:

  1. електроприлади (тепла підлога, електрокотел, інфрачервоні обігрівачі тощо);
  2. сонячні колектори;
  3. тверде паливо.

Використання електричних приладів є нераціональним з точки зору витрат на опалення. Із сонячними колекторами також не все однозначно. Залишається тверде паливо: вугілля, дрова,  брикети, пелети .

Основні види та особливості

Всі існуючі на ринку пеллети можна розділити на 3 сорти:

  1. Промислові.
  2. Агропелети.
  3. Білі.

Застосування промислових пелет у домашньому казані може призвести до його виходу з ладу. Такі гранули мають чорний колір. Їх показник зольності вище 0,7 через те, що, поряд з тирсою та пилом, у складі присутні домішки деревної кори. Але деякі казани можуть працювати з таким паливом. З урахуванням того, що ціна пелетів, що розглядаються, майже вдвічі менша, це суттєва економія.

Агропелети роблять із с/г відходів: соломи, лушпиння джуту. Тепловіддача с/г гранул нижче, але при цьому коштують вони набагато дешевше. Зольність таких пелет екологічно чиста і може бути хорошим добривом для грунту. Але утворення великої кількості золи, знову ж таки, може стати проблемою для багатьох побутових казанів. Вживання агро-гранул призводить до того, що котли регулярно доведеться чистити, тому вони більше підходять для котелень.

білі пеллети. Це преміальний вигляд. Вони випромінюють ароматний запах деревини. Зольність білих гранул – лише 0,5 %. Завантажуючи в котел таку сировину, ви можете надовго забути про необхідність чищення котла.

Області застосування паливних пелет

Як вже неодноразово зазначалося вище, основна сфера застосування пелет – опалювальні котли. Але на цьому вона не закінчується. Крім котлів, існують гриль-печі з автоматичною подачею пелет.

Дерев’яні гранули активно використовують фермери як настил для кіз, коней, корів та інших тварин. Пелети добре абсорбують рідину та неприємні запахи в загонах, стайнях. Вони – чудова альтернатива соломі, що використовується споконвіку для підстилки в корівниках і стайнях. Але в соломі швидко заводяться грибки та інші патогенні мікроорганізми, що призводять до розвитку алергічних хвороб у тварин. Вона непрактична, займає багато місця при зберіганні та транспортуванні. Тому застосування пелет – найкращий варіант: їх простіше перевозити та зберігати, їх не поїдають тварини, вони теплі, м’які та комфортні для худоби. Втім, не тільки фермери відзначили такі переваги в пеллетах, як здатність вбирати багато вологи, нейтралізація запахів: гранули часто використовують виробники, що пропонують наповнювачі для котячих туалетів. М’які пелети, що не прилипають до котячих лапок, дуже подобаються домашнім вихованцям.

Світовий ринок деревних пелет: поточний стан

Компанія Knowledge Sourcing Intelligence представила масштабне дослідження світового ринку пелетів за останні кілька років. У короткому огляді компанія наводить кілька ключових показників, які досить промовисто характеризують ситуацію.

Обсяг світового ринку деревних пелет у 2022 році оцінювався у 10,491 мільярда доларів США. Як прогнозують експерти, він щорічно зростатиме на 15% і до 2025 року досягне 23,6 мільярда доларів.

Дерев’яні пелети служать відновлюваним джерелом енергії та виготовляються з відходів деревообробки. Завдяки тому, що практично кожен аспект, що стосується їхньої форми, вологості, енерговіддачі тощо. досить чітко регулюється міжнародними правилами, дерев’яні пеллети стають стандартизованим продуктом масового споживання. Тому й викликають інтерес інвесторів, зацікавлених у масштабних виробництвах. На користь пелет як продукту говорить також і той фактор, що їх можна продавати на різних ринках – приватних домогосподарств до промислових підприємств.

У своєму дослідженні автори поділяють глобальний ринок на п’ять основних регіонів: Північну Америку, Південну Америку, Європу, Близький Схід, Африку та Азію. Найбільшим споживчим ринком деревних пеллет у 2019 році була Європа. За даними Міністерства сільського господарства США, за 2021 рік Європа використала приблизно 27,35 мільйона тонн пелет порівняно з 24,15 мільйона тонн роком раніше. За оцінками експертів, 2022 року обсяг споживання пелет становив близько 30 мільйонів тонн, з яких 12,2 мільйона тонн імпортувалися з інших регіонів. За офіційними даними, 2017 року в Європі налічувалося 656 пелетних заводів.

У розрізі країн лідером із споживання в ЄС тривалий час залишається Великобританія (8 млн т використано у 2020 році). За нею слідують Італія (3,75 млн т), Данія (3,5 млн т), Німеччина (2,19 млн т) та Швеція (1,785 млн т).

Збільшує споживання пелет також і Північна Америка. Тут зростання попиту на паливні гранули підживлює цінова конкурентоспроможність у порівнянні з газом та поява опалювальних систем з автоматичною подачею сипучого палива. Зростання попиту на пелети в Азії, як очікується, відбуватиметься за рахунок ринків Китаю, Японії та Південної Кореї, де влада підтримує ідею переходу на відновлювані джерела енергії.