Застосування дизельного палива

У світі дизельне паливо по праву займає одну з головних позицій. Дизпаливо є рідким нафтовим продуктом, який використовується в багатьох галузях життєдіяльності від пального для транспорту різноманітного призначення (залізнична та сільськогосподарська техніка, вантажні автомобілі та обладнання військового призначення, морські судна тощо) до «живлення» для опалювального обладнання. Широта застосування дизельного палива обумовлена ​​його перевагами, серед яких пріоритет надається високим економічним та експлуатаційним показникам.

Особливості застосування дизельного палива

Дизельне паливо  – це нафтопродукт, що отримується в результаті фракцій прямої її перегонки: газойльова, гасова та солярова. Головна особливість палива полягає у виробництві теплової або механічної енергії при згорянні, а значить, його використовують, перш за все, як пальне для двигунів. Різноманітність техніки, що працює на дизпаливі, вражає своєю широтою:

  • вантажний та легковий автотранспорт;
  • залізничний транспорт;
  • сільськогосподарська спецтехніка;
  • річкові та морські судна;
  • будівельна спецтехніка;
  • військова спецтехніка тощо.

Крім генерації енергії руху, дизельне паливо чудово справляється із завданнями змащення та охолодження паливної системи двигунів: форсунки, насос, камера згоряння та ін. Залишкове дизельне паливо (соляра або солярове масло) є ефективним джерелом енергії в котельних установках та дизельних генераторах на виробничих об’єктах.

Використання дизпалива у промисловості

Дизельне паливо використовують також у промислових цілях. Як рідке паливо ДТ застосовується в обладнанні для теплової та термічної обробки виробів з металів або в механізмах для різання металевих конструкцій. Дизпаливо можна зустріти і в шкіряній промисловості: солярове масло часто є головним компонентом у жируванні (просочування шкіри, що не дозволяє їй затвердіти та ороговіти). Область застосування дизельного палива неймовірна широка, оскільки його використання обумовлено цілою низкою економічних переваг: високий ККД, надійність та ефективність експлуатації, економія споживання, безпека та зручність зберігання.

На даний момент обсяги палива в Європі обмежені, тому ціни на нього зростають. Загальною проблемою зараз є перехід європейських НПЗ із важкої російської нафти на легкі сорти

На ринку дизельного палива у Східній Європі та Середземноморському регіоні з початком зими зберігається досить складна ситуація

Так, протягом останнього тижня завмерла діяльність болгарських трейдерів. Причиною стала ситуація з НПЗ у Бургасі, роботу якого було зупинено російською стороною. У зв’язку з цим експерти побоюються додаткового зростання попиту на нафтопродукти у регіоні. 

Крім того, учасники ринку вказують на складні погодні умови в Чорному морі, що призводить до затримок танкерів, а також на нестачу флоту. Нестабільна ситуація спостерігається і в турецьких портах, де українські покупці скаржаться на якість дизеля з НПЗ Star, що належить Socar.

На терміналі Opet також спостерігається невисокий рівень поставок, деякі учасники ринку пов’язують із скороченням поставок російського продукту, який у порту нерідко видавали за індійський.

Водночас деякі трейдери говорять про ознаки покращення ситуації з морськими постачаннями у грудні. Зокрема, очікується прибуття великих партій до портів Середземномор’я. Поки що ж премії на танкерні партії продукту зросли на $40-60.

У Польщі обсяги пропозицій дизпалива на початку грудня також були обмежені. Повідомлялося про складнощі з транспортуванням пального з Німеччини та балтійських портів через високу завантаженість польської залізниці.

За словами трейдерів, автомобільні партії зимового дизпалива зі східних терміналів Польщі цього тижня продавалися з преміями 160-180 доларів до північно-західних котирувань.

Експерти вважають, що загальною проблемою на ринку зараз є перехід європейських НПЗ із тяжкої російської нафти на легкі сорти. Це призводить до зменшення виписки середніх дистилятів – авіаційного та дизельного пального. За прогнозами учасників ринку, тривалість “дизельного” напруження займе три найближчі місяці, поки ринок не адаптується до нових реалій.