Природний газ формується і накопичується в земній корі і складається з вуглеводнів, переважно – з метану (частку інших вуглеводнів доводиться 0–20 %). Природний газ – горючий газ, що найбільш широко використовується у світовому народному господарстві. Перш ніж природний газ потрапить до споживачів, його очищають, залишаючи лише метан – газ, що не має кольору та запаху. Щоб уникнути небезпечних витоків до природного газу, додається спеціальний одорант (ароматизатор), що має сильний запах, який дозволяє виявляти витоки природного газу.

Природний газ – це якісне та високоефективне паливо: теплотворна здатність 1 кубометра природного газу становить приблизно 35 600 кДж, а в комбінації із сучасними опалювальними приладами забезпечується висока ефективність та дбайливе витрачання ресурсу. До того ж відходи згоряння газу складаються тільки з діоксиду вуглецю і парів води. Саме тому природний газ повсюдно використовується у промисловості, що дозволяє уникнути забруднення атмосфери СО₂ та інших викидів. При цьому природний газ – зручний у використанні енергоресурс, що дозволяє легко автоматизувати процеси горіння. Природний газ використовується у різних виробничих галузях, теплопостачанні, виробництві електроенергії, опаленні приватних будинків, підігріві води та приготуванні їжі.

ПЕРЕВАГИ ПРИРОДНОГО ГАЗУ

  • Паливо, дружнє до природи Незважаючи на те, що природний газ не є відновлюваним енергоресурсом, він створює мінімальні порівняно з іншими видами палива викиди СО₂, попелу, сажі, джерел запаху та інших елементів. Про обсяги викидів слід думати й у процесі доставки. Для забезпечення доставки природного газу використовуються компресори, які створюють менше викидів, порівняно з доставкою інших видів палива.
  • Доставка природного газу зручна і не пов’язана з втратами енергії Так як природний газ доставляється трубопроводами, то в процесі доставки немає втрат енергії і ви отримуєте її в максимальній кількості. Доставка та споживання природного газу відбуваються автоматично – необхідно лише встановити режим опалення в залежності від часу доби, температури зовнішнього повітря та кращого рівня комфорту.
  • Система опалення природним газом компактна і не потребує приміщень для зберігання палива.

Наслідки війни. Глобальний ринок зрідженого газу у 2022 році змінився повністю

Розстановка сил серед найбільших імпортерів  зрідженого природного газу  у 2022 році повністю змінилася 

— із величезним відривом на перше місце вирвався Євросоюз як колективний покупець.

На другому місці опинилася Японія, а Китай з першого місця у 2021 році перемістився на третє.

 

Так,  Євросоюз  у 2022 році сумарно використав 98 млн. тонн ЗПГ (127 млрд. кубометрів газу після регазифікації), що робить його в сукупності найбільшим покупцем газу у світі.

У 2021 році Європа імпортувала 74,1 млн тонн ЗПГ, поступившись і Китаю (79,2 млн тонн), і Японії (74,3 млн тонн).

ЄС поставив завдання скоротити залежність від російського газу за допомогою ЗПГ. На тлі виходу з ладу газопроводу Північний потік її виконання пішло набагато швидше, ніж передбачалося.

Було запущено нові проекти щодо прийому ЗПГ, які на відміну від попередніх років дуже швидко змогли перейти від погодження та проектування до практичної реалізації. Всі вони використовують плавучі установки з прийому та регазифікації ЗПГ. Вже запущено термінал у Нідерландах (EemsEnergyTerminal), у ФРН працюють термінали у Вільгельсфхафені та Любміні, готується запуск терміналу у Брюнсбюттелі.

Незважаючи на введення нових прийомних потужностей, вони працюють далеко не на повну потужність. Так, у 2022 році середній відсоток використання регазифікаційних потужностей по ЄС становив 63%, такий самий рівень зберігається і у 2023 році.